Zalesiacy

Poniższy artykuł opowiada o nieistniejących już drużynach, które działały w Zalesiu przed powstaniem Szczepu „Watra” a których numery na pamiątkę noszą obecnie nasze drużyny.

POWSTANIE DRUŻYN

Harcerstwo powstało w Zalesiu Górnym razem z jego założeniem, czyli w latach trzydziestych. Podczas II Wojny światowej harcerze musieli „ściszyć” swoją działalność, ale niektórzy dołączali się do Szarych Szeregów które organizowały ćwiczenia w Lasach Pęcherskich.

Po wojnie (i po szybkim i bezprawnym rozwiązaniu ZHP) w 1950 r. powstała Organizacja Harcerska. Oczywiście był to tylko sposób ZSRR na wpajanie młodzieży, że socjalizm jest dobry, a sowieci są naszymi przyjaciółmi. Nosili oni czerwone chusty, śpiewali piosenki o Stalinie itp. Każdy kto chodził w tym czasie do szkoły musiał należeć do OH. Działało ono też w Zalesiu, ale nie mam na ten temat wiadomości.

Po śmierci Stalina Organizacja Harcerska zaczęła się sypać, aż w końcu (uff…) w 1956 r. n.e. została rozwiązana. Na jego miejsce narodziło się (na nowo) ZHP. Wtedy powstała 1 DH w Piasecznie i jednocześnie 2 DH w Zalesiu Górnym. Obie drużyny były koedukacyjne. Potem 1DH została żeńska i powstała 3 DH – męska, a w Zalesiu 2 DH została męska, a 4 DH – żeńska. Chłopcy zaczęli nosić czarne chusty, a ich patronem został Karol Świerczewski. Dziewczyny zielone chusty, a ich patronką Maria Konopnicka. Na papierze drużyny były nadal trochę „czerwone”, ale naprawdę byli to morowi harcerze.

JAK DZIAŁALI?

2 DH i 4 DH działały w Hufcu Piaseczno. Był to jeden z najlepiej działających hufców w Polsce. W drużynach był podział na zastępy. Zbiórka zastępu odbywała się co tydzień, a drużyny co miesiąc. W 4 DH i w 2 DH było mniej więcej po 40 osób. Było w tym wszystkim silne powiązanie ze szkołą (ponieważ harcerstwo było wtedy jakby w modzie). Dziewczyny chodziły do 4 DH, a bojs do 2 DH. Do trzeciej klasy były drużyny zuchowe (praktycznie w każdej klasie) dlatego nauczycielki które prowadziły te drużyny musiały jeździć na kursy instruktorskie, Drużyny aktywnie brały udział w akcjach szkolnych i społecznych.

Obie drużyny jeździły na obozy z całym hufcem (obóz liczył ok. 450 osób!). Tak samo jak teraz, były organizowane różne turnieje (wygraliśmy raz turniej chorągwi i w nagrodę 12 osób pojechało na Kubę). Obie drużyny z Zalesia działały bardzo sprawnie, a pomimo to rozpadły się. Stało się to między 1989 r. n.e. a 1990 r. n.e. gdy wszystko co stare to złe i dlatego drużyny (nie tylko one ale i cały Hufiec Piaseczyński) przestały działać…

wyw. Mateusz Grzyb

Informacje zdobyłem od: pani Samosiuk druż. 2 DH, pani Beaty Otulak druż. 4 DH i wywiadu z panią Danutą Kroc byłą dyrektorką szkoły podstawowej i druż. 2 DH.